WEB SİTE ALINIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Web Site Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilişim çağında yaşıyoruz ve artık işlerimizin çoğunu internet ağı üzerindeki web sitelerle görüyoruz. Günümüzde artık internetteki aktif kişilere ve firmalara tek web site yetmiyor. Bu da hızlı kurulabilen ve yüksek performans ile çalışan hazır web sitelere olan talebi arttırıyor. Peki her hazır site kaliteli midir? Bu yazımızda hazır site alırken dikkat etmeniz gerekenleri açıklayacağız.

Web piyasası büyüdükçe her piyasada olduğu gibi kalitesiz iş yapanlar da çoğalmaktadır. Eğer ne istediğiniz konusunda çok bilgili değilseniz bunlardan birine yakanızı kaptırıp paranızı heba edebilirsiniz. Eğer bir web siteye ihtiyacınız varsa bu makalemizi iyi okuyun;
 

İYİ BİR WEB SİTEDE OLMASI GEREKENLER

SEO - sistemi : Günümüzde web siteniz SEO uyumlu değilse Google'da yoksunuz demektir. SEO sistemi web sitedeki her bir sayfanın tarayıcı bağlantı uzantısını, başlığını, açıklamasını, anahtar kelimelerini düzenleyebileceğiniz bir özelliktir.  Aynı zamanda resimlerinizin açıklama etiketlerinden, konu başlığı etiketlerinizin düzenine kadar bir kurallar bütünüdür. Tabi ki hepsinin tek tek mümkün olmayacaktır. Bunun için online seo analiz araçlarından birini kullanabilirsiniz. Alacağınız web sitenin, 80 puanın altında kalmamasına dikkat edin.
SEO kuraları testi için tıklayın

Esneklik - Mobil Uyumluluk : Responsive (mobil cihazlara duyarlı esnek) tasarımlar her tür mobil cihazın görüntüleme  çözünürlüklerinde sorunsuz ve okunaklı şekilde görüntülenmesini sağlarlar. Google bir açıklama yayınlayarak esnek olan web sitelere aranma listelerinde avantaj sağlayacağını açıkça beyan etti. Bir sitenin esnek olup olmadığını anlamak için, site ekranınızda açıkken, internet tarayıcınızın (browser) sağ üst köşesindeki pencere simgesine tıklayarak görüntüyü küçültünüz ve sağdan sola doğru pencereyi yatay olarak en çok küçülebildiği yere kadar daraltınız. Daralttığınızında sitenin bir kısmı kaybolduysa ve görünmüyorsa o site esnek, responsive değildir. Çünkü responsive tasarımlarda siz siteyi ne kadar daraltırsanız daraltın otomatik olarak ölçeklenmektedir. Böylelikle sitenin tamamını görebilmektesiniz. Fakat en doğru sonucu siteyi telefonunuzda ya da tabletinizde test ederek alacağınızı da unutmamalısınız.

Hızlı Açılma: Yine günümüzde başta Google olmak üzere arama motorları tarafından en çok önem verilen özelliktir. Web siteniz 5 saniyeden hızlı açılmalıdır. Site ana sayfanızda flash, gif, aşırı java vb. açılmayı güçleştirecek öğeler olmamalı ya da en düşük seviyede olmalıdır. Sitenizin yazılım kodları sıkıştırılmış, optimize edilmiş olmalıdır.

Alacağınız web siteyi Google Page Speed testine tabi tutabilirsiniz. Site Puanı ve kullanıcı deneyimi en az %85 olmalıdır.

Sitenizi test etmek için buraya tıklayın

Otomatik Site Map: Sitenizi sık sık ziyaret eden sanal arama motoru müfettişlerinin (botların), siteyi daha iyi bir biçimde indexlemesi için rehberlik eden bir dosyadır. Çoğu sitede otomatik sitemap oluşturma özelliği yoktur. Site sahibi site mapini online servislerden birine oluşturarak Google Web Master Aracı gibi platformlara kendi tanıtır. Fakat siteye içerik girdikçe map'in de güncellenmesi gerekir. Bu da sıkıcı bir döngüdür. Bu yüzden alacağınız sitede mutlaka otomatik site map oluşturma özelliği olmalıdır.

Sosyal Medya Araçları: Sosyal medyanın önemi ortada. Bir web site sosyal medya ile uyumlu değilse çağın gereklerini karşılamıyor demektir. Alacığınız web sitenin sayfalarında özellikle blog ve haberler bölümlerinin detaylarında sosyal medya beğeni ve paylaşım özellikleri olması çok önemlidir. Çünkü siteniz sosyal medya üzerinden de önemli bir trafik alacaktır.

RSS: İngilizce bir terim olan RSS ‘’feed’’ terimi Türkçede özet akışı veya besleme olarak adlandırılmıştır. RSS sistemini ülkemizde en iyi kullanan internet sitesi Hürriyet Gazetesi’dir. Geniş kitlelere ulaşmak için alacağınız web sitede mutlaka seo sistemine ek olarak  kullanıcıların her zaman rss gibi sitenize erişebileceği alternatif erişim yolları bulunmalıdır.

Yönetim Paneli: Eskiden yönetim paneli olmayan statik siteler oldukça revaçtaydı. Sitenize içerik girmek istediğinizde webmaster'e gönderirdiniz sizin yerinize bu işlemi o yapardı. Sizden de girdiği içerik başına ödeme alırdı. Çok şükür ki yönetilebilir sitelerin yaygınlaşması ile birlikte statik siteler de hemen hemen tarihe karıştı. Fakat hala statik site örnekleriyle karşılaşmak mümkün. Bu yüzden alacığınız web sitenizin yönetim paneli olduğundan ve bu panelin size verileceğinden iyice emin olun.

Yukarıdaki bahsettiklerimiz temel ve bir web sitede mutlaka olması gereken özelliklerdir. Web Tasarım Bursa olarak geliştirdiğimiz Veno Hazır Site' de yukarudaki tüm özellikleri ve daha fazlasını  sunmaktayız.

Veno Kurumsal Hazır Site'yi incelemek için tıklayınız.