HAZIR SİTE

Hazır Site

Hazır Site özellikle esnaf ve kobiler için önemlidir. Çünkü böyle bir sisteme düşük bütçe ile sahip olabilmek mümkündür.  Peki düşük bütçeli hazır websiteler ne kadar kalitelidir?

Hazır Site Nasıl Olmalı?

Piyasada çok sayıda hazır site ürünü bulunmaktadır. Fakat maalesef bunların çok azı müşterinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak niteliktedir. Kullanışlı bir hazır site'de olması gereken özellikler;

1. Mobil uyumlu (responsive) olmalı:
Çağımızda  tüm websiteler mobil uyumlu olmak zorundadır çünkü mobil platformlardan internete bağlananların sayısı olduka artmıştır. Eğer websitenizin yapısı farklı ekran çözünürlüklerine uyum sağlayacak biçimde yapılmamışsa mobil ziyaretçiyi kaybedersiniz. Ayrıca arama motoru devi Google geçen sene bir uyarı yayınlarak " mobil uyumluluğun artık bir sıralama kriteri olarak kabul edileceğini" bildirmiştir.

2. Kişiselleştirilebilir olmalı:
Hazır siteler kalıp yapılardır ve ihtiyaca göre düzenlenerek kullanılırlar. Bu yüzden edineceğiniz hazır sitenin ana sayfa üzerindeki bilgilerini, menü başlıklarını, resimlerini, kategorilerini, taban (footer) bilgilerini hatta renklerini kolaylıkla değiştirebileceğiniz biçimde hazırlanmış olması önemlidir. Sayfa yapıları da ihtiyaca uygun düzenlenebilmelidir. Örneğin  açacağınız her sayfayi galeri, yazı ya da liste sayfası olarak seçebilmelisiniz.

3. Yönetilebilir olmalı:
Yönetemediğiniz web site sizin değildir. Yıllar önce "statik" siteler meşhurdu. Yönetimi sizin yerinize çalıştığınız web firması yapardı ve bilgi güncelleme başına da sizden ödeme alırdı. Günümüzde sitelerimizin sık güncellenmesi, arama motorlarında sıralama avantajı kazanmak açısıdan oldukça önemlidir. Bu yüzden bu işi başkasına yaptırmanız oldukça kullanışsız ve maliyetli bir durumdur. Satın alacağınız hazır site, kullanışlı ve kolay bir yönetim paneline sahip olmalıdır.

4. SEO uyumlu olmalı
SEO uyumlu bir sistem, web pazarı hakimiyeti konusunda atacağınız ilk ve en önemli adımdır. Eğer sisteminiz doğru biçimde oluşturulmamışsa yayına aldıktan sonra binlerce lira vererek yapacağınız dış seo çlaışmasının maliyetini arttırır. Çünkü çalışacağınız seo firması, web sitenizi inceledikten sonra uygun olmadığını söyleyerek iç seo çalışmaları ya da yeni bir website için size ekstra bir maliyet çıkaracaktır.  Sitenizde olması gereken temel seo özellikleri şunlardır;

- Seo link sistemi
- Her sayfa için yönetilebilir meta alanları
- Resim alt taglarını ayarlayabilme özelliği
- Sitenizin 2-3 saniye civarında açılması
- Ana sayfada ve alt sayfalarda anahtar kelimeler ile başlık açabileceğiniz h tagı alanları
- Otomatik sitemap.xml oluşturma
- Sosyal medya paylaşım butonları
- Rss
hazır site

5. Uygun Maliyetli olmalı
Bugün işinin ehli bir web firmasına, optimal özelliklerde,özel tasarım ve sistem kaliteli bir kurumsal website yaptırmak istediğinizde 3000 ila 6000 TL arası bir ücreti gözden çıkarmanız gerekir. Eğer bunu karşılayacak bütçeniz yoksa cüzzi fiyatlı bir hazır site de işinizi görecektir. Eğer fiyatı aşırı ucuzsa temkinli olmanızda fayda var çünkü atalarımızın da dediği gibi " ucuz etin yahnisi yavan olur".  Çok pahalı da olmamalı. Eğer satılan hazır site yükse meblalı ise burada da bir "kazık" faktörü söz konusu olabilir. Alacağınız sistem hem yukarıdaki özelliklere sahip olmalı hem de 150 TL ile 500 TL fiyat aralığında olmalıdır.


Hazır Site Nereden Alınır?

Hazır sitenizi sizi aylık, yıllık lisans ücretleriyle yolmayacak bir yerden almanızda fayda var. Bu bir web firması da olabilir, bir freelance şahıs da olabilir. Yeter ki ürün yukarıda saydığımız özelliklere ve süresiz lisansa sahip olsun.
 

Hazır Site Nasıl Lisanslanır?

Hazır siteler genellikle alan adlarına (domain) lisanslanırlar. Bu sayede üretici kopyalamaya ve çoklu kullanıma karşı korunma sağlamış olur.
 

Hazır Site Scriptlerimiz

Hazır site scriptlerimiz bu yazıda bahsettiğimiz tüm özelliklere sahiptir.

Hazır Site'yi incelemek için tıklayınız