DÜNYANIN İLK WEB SİTESİ

Dünyanın İlk Web Sitesi

İnternetin hayatımıza girmesi aslında çok yakın bir tarih. Fakat o kadar hızlı gelişti ki birçok şeyi unutur olduk. Günümüzde dünya üzerinde 1.468.322.172 civarında aktif web site var. Peki ilk yayına giren web site hangisiydi?

Web standartlarını bulan organizasyon CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) tarafından 1992 yılında hazırlanan ve World Wide Web (W3) hakkında temel bilgiler sunan sayfanın URL’si WWW kısaltmasıyla bildiğimiz World Wide Web (Dünyayı Saran Ağ) 1 Mayıs 2013'te tekrar yayınlanmaya başlandı.

Site şimdiki animasyonlu, efektli, fotoğraflı sitelerin aksine sade ve bilgi vermeye yönelik. Times New Roman yazı tipiyle hazırlanan sayfada çok sayıda bağlantı bulunuyor. Bağlantılar, ‘bibliyografi’, ‘sıkça sorulan sorular’, ve ‘konular’ gibi başlıkların bulunduğu sayfaları açıyor.

CERN 2013 yılında siteyi tekrar yayına aldıktan sonra, hayata geçen ilk web sayfasının, ‘internetin üzerinde kurulduğu esaslar hakkında önemli bilgileri hatırlatacağını ve ilk günden bu yana ne kadar büyük değişim yaşandığının altını çizeceğini umduklarını’ belirtti.

CERN’in sayfasında verilen bilgiye göre, ilk web sayfasının hayata geçmesinin ardından kullanıcıların kendi sunucularını ve web sayfalarını kurmasıyla, W3’de patlama yaşandı. 1993 sonunda, 500’den fazla web sunucusu vardı ve W3, toplam internet trafiğinin yüzde 1’ini oluşturuyordu.

Dünya'nın ilk web sitesini görmek için tıklayınız;