BEDAVA WEB SİTE ALDATMACASI

Bedava Web Site Aldatmacası

Haşmetli Google'da; web tasarım, web site, hazır site kelimeleriyle  arama yaptığınıza karşınıza hemen bedava site ya da ucuz site reklamları çıkar. Bu reklamlarda genellikle şöyle ifadeler kullanılır;

- Bedava Site Kur !
- Siteni Hemen Ücretsiz Kur !
- 45 TL'ye web site !
- Hemen Site Aç Hosting ve Domain Ücretsiz !

Bunları gören internet kullanıcısı belki de "vay be ne yardımsever insanlar var" diye düşünür. İyilik perisinden hallice bilişim firması sahipleri, sırf kullanıcıya ücretsiz site verebilmek için günde 200-300 TL reklam harcaması yapmaktadır. Lakin kazın ayağı hiç de böyle değil. Haydi sırayla inceleyelim;

1. Bedava Site Kur'cular:
Bunlar genelde küçük bir ülke bütçesi kadar yatırım sermayesi olan global oyunculardır. Piyasaya ilk girdiklerinde tüm rakiplerini silindir gibi ezmek için çok da stabil çalışmayan platform odaklı sistemlerini ücretsiz dağıtırlar. Bu sistemi edindiğinizde bir "denek" olarak tüm kahrını çekersiniz. Çalışmayan bölümlerle cebelleşir, geliştirilmesi gereken alanları zorlar ve raporlar durursunuz. Tam yönetim paneline alıştığınız anda pat diye bir majör güncelleme gelir.  Her şeye baştan başlamak zorunda kalırsınız. Gitmek istersiniz ama aylarca emek verdiğiniz içeriğinizi bırakıp gidemezsiniz. Sistem izin vermediği için taşıma da yapamazsınız. Siz "neyse ite kaka devam ederim" diye düşünürken birden platform ya da pek çok özelliği ücretli hale gelir. Hesapladığınızda birkaç yıl bu platforma ödeyeceğiniz para ile kendinize iyi bir tasarımcıdan bomba gibi modülleri olan özel tasarım web site yaptıracağınızı farkedersiniz.  Özetle aylarınızı kendi web siteniz yerine elalemin platformuna emek vererek harcadınız ve elinizde kalan ise koca bir SIFIR.
 

2. Siteni Hemen Ücretsiz Kur'cular:
Taş Devri'nden kalma yazılım altyapısı ve arayüz tasarımına sahip sitelerini okutmaya çalışan arkadaşlardır. Mobil,seo uyumluluğu falan hak getire. Amacı maliyeti toplam 50 TL olan hosting ve domain'i sana 150-200 TL'ye satarak ve bunu her yıl alarak 3-5 kar etmektir. Bunların bir diğer versiyonu da sunucu firmalarıdır. Onların da amacı size hosting ve domain satmaktır. Bu hizmeti uygun ücrete satarlar fakat onlar da " yönetim paneli kiralama ücreti, mail başına ücret" gibi başka yerlerden geçirirler.
 

3. 40 TL'ye Website'ciler:
İşe yaramayan, geç açılan, ilk güncellemede tasarımı bozulacak ücretsiz wordpress temaları yarım yamalak toparlayarak çok matah bir web site gibi sunarak pazarlamaya çalışan temiz kalpli insanlardır. Bir süre sonra piyasadan kaybolacakları için host domain satışı yapmazlar. Satsalar da kaçtıklarında sizi savcının kapısına dayanacak kadar rahatsız etmeyecek bir mebla isterler.

4. Ücretsiz Hosting ve Domain'ciler:
Bu güzeller güzeli arkadaş, oltanın ucuna canlı yem takanlardan. Sana ücretsiz hosting ve domain'i sadece bir yıl sağlayacağını söylemez. Bu açıklama sadece tik koyup geçtiğin online kullanıcı sözleşmesinin altında bir yerinde karınca duası puntolarıyla yazılmıştır. Siteni kurarsın ve çalışmaya başlarsın. Çok önemli bir özelliğin olmadığını farkedersin. Firmaya ticket açıp meramını bildirirsin.Sana o özeliği sağlayacak modül için 10-20 TL gibi bir fiyat verir. Zaten hostingi ve domaini bedavaya getirdiğini düşünüp modülün ücretini ödersin. Sonra başka bir modül daha lazım olur onu da alırsın. Sonra bir tane daha, sonra bir tane daha...En sonunda siten kral gibi olmuştur. Tam keyiflenmişken " ilk yılının dolduğunu, ikinci yılda da devam edebilmen için bir araba para ödemen gerektiğini " bildiren bir mail alırsın.

Özetle "bedava ya da çok ucuz website" diye birşey yoktur sayın ziyaretçi. Biz hazır site olarak sistemimizi uygun fiyata veriyoruz ama "çok ucuza değil"  ve asla "bedava değil" ! Dobra dobra söylüyoruz.  Size hosting, domain satmak ya da sizden yıllık ücret almak gibi bir derdimiz de yok. Siteyi isterseniz sizin uygun ücrete bulduğunuz bir sunucuya kurarız (kurulum ücreti almıyoruz) isterseniz sunucuyu bizden alırsınız.Sunucuyu  bizden alırsanız ilk yıl ücreti bizden, ikinci yıldan itibaren de sadece maliyet ücretini alıyoruz.

Veno Hazır Site'yi kendimiz de kullanmaktayız. Kendi kullanmadığımız ve faydasını görmediğimiz bir sistemi asla satmayız. Bizden kaynaklanan bir hata ile karşılaşırsanız ücretsiz çözeriz. Veno çoğu açıdan oldukça gelişmiş bir sistem olup hemen her sektöre uyarlanabilmektedir. Fakat kalkıp çok keyfe keder bir modül isterseniz saatler alacak emeğimizin karşılığını ücretlendiririz.  Son olarak siteyi size ait alana adına "süresiz" olarak lisanslarız. Alan adı değiştirme durumunuz olursa önceden haber verirseniz lisansınızı ücretsiz taşırız.

Veno alarak doğru bir başlangıç yapın. Çünkü Veno "soyları tükenmekte olan doğru insanlar tarafından" tasarlandı ve geliştirildi.

VENO HAZIR WEB SİTE HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN BURAYA TIKLAYIN