2016 GOOGLE DALGALANMASI

2016 Google Dalgalanması

Google Dalgalanması,  Google algortimasında yapılan değişiklikler sonucunda belli zamanlarda ortaya çıkan olağanüstü sıralama değişikliklerini ifade etmek için kullanılan bir tanımlamadır. Mesela web siteniz  listede 2. sıradayken,  18. sıraya gerileyebilir ya da gerilerden ön sıralara gelebilir. Yaşanan bu dalgalanmalar neticesinde, ilk algoritma değişikliği sırasında çok daha belirsiz sıralama sonuçları ile karşılaşılır fakat zamanla bu değerler oturur ve daha istikrarlı bir çizgide seyretmeye başlar. Şarkıdaki gibi dalgalanır ve durulur. Ardından koşup yorulmak yerine süreci takip edip doğru bir analiz yapmak ve seo çalışmaları için eylem planını  gelişmelere göre güncellemek gerekir.
 

2016 Google Dalgalanması ve ilk resmi sayılacak açıklama

10 Ocak 2016 tarihinde uluslararası algoritme takip siteleri tarafından "Search Quality Update" (Arama Kalitesi Güncellemesi) simli bir güncelleme yapıldığı duyuruldu.  Zaten tam da bu tarihte büyük çaplı dalgalanmalar yaşandı. İlk şok atlatıldıktan sonra seo otoriteleri tarafından Google’ın kalitesiz içerikle ve spam sitelerle savaşmak için 2011 yılından beri geliştirdiği Panda algoritmasının Google’ın çekirdek algoritmasına dahil olduğu açıklaması yapıldı. Fakat bu açıklamalar doğru çıkmadı. Google mühendisi Twitter'da kendisine yöneltilen bir soru üzerine " bu çalışmaların şuan (bilinen) tek devam eden Google projesi olan Penguin olmadığı, daha kökten ve etkili tüm Google sıralamalarını etkileyen Google çekirdeğinin güncellendiğini dile getirdi."

 


Search Quality Update Nedir?

Bu güncelleme sayesinde arama sorgularına yönelik zengin, özgün, faydalı içeriği sunan ve iç seo - güvenilirlik kriterlerini yerine getirmiş olan web siteler ortamın kralı olacak. Örneğin " araba modelleri" sorgusunda araba modellerine ilişin bir iki paragraf genel bilgi veren bir site yerine,  farklı markaların araba modellerini başlıklar altında toplayarak her biri hakkında detaylı bilgi, fotoğraf, video sunan bir site daha ön sıralarda listelenecek. Tabi bu bilgilerin (alıntılar hariç) daha önce başka sitelerde yayınlanmamış olması gerekiyor.

Uzun zamandır Google'ın "adil" bir algoritma yapısı ortaya koyarak organik seo ile faydalı ve zengin içerik sunan siteleri ödüllendirmesini ummaktayız. Yaşanan dalgalanmaları kaliteli sitelere haklarını teslim etme faaliyeti olarak düşünmek istiyoruz fakat spamdan beslenen siteler en fazla 1-2 sıra kaybıyla yine tahtlarında oturmaya devam ettiler.  İşin hakkını veren siteler de birkaç sıralık yükselmeler yaşadılar.

Aslında Google politikaları arama ve listeme algoritmasına ilişkin en net bilgileri ortaya koyuyor. İşte konu ile ilgili Google politikaları;


Bilgiye Erişim Önce Gelir

Özgür ifade ve özgür bilgi akışına inanırız. Spam, kötü amaçlı yazılım, yasal gereklilikler ve kimlik hırsızlığının önlenmesi gibi dar bir şekilde tanımlanmış durumlar dışında bilgilerin kullanılabilirliğini sağlamak için sıkı bir şekilde çalışırız.


Spam ve Kötü Amaçlı Yazılım ile Mücadele

Spam'den sizin kadar nefret ederiz. Arama sonuçlarını alakasız bağlantılarla karıştırarak kullanıcılara zarar verir. Spam içerik web sitelerini tespit etmek ve sonuçlarımızdan bunları kaldırmak için çalışan ekiplerimiz vardır. Aynısı, kimlik avı web siteleri ve kötü amaçlı yazılımlar için de geçerlidir


Sarsıcı İçerik

Bilgilere, ihtiyaç duyduğunuz anda ulaşabilmenizi istiyoruz. Bununla birlikte, dikkatli davranıp rahatsız edici olabilecek içeriği, talep etmediğinizde göstermek de istemiyoruz. Bu nedenle, dar kapsamlı olarak tanımlanmış çeşitli kategorilerde, sonuçların rahatsız edici olabileceği sorgular için belirli arama özelliklerini etkinleştirmeyebiliriz.

 

Burj Khalifa Güncellemesi Nedir?

Ardından 16 ve 17 Ocak tarihlerinde dünyanın en yüksek gökdeleni olan "Burj Khalifa" adını taşıyan bir güncellenme daha yapıldı. Yine kararsızlık ve dalgalanma hakim oldu fakat bu güncelleme sistemin oturmaya başlamasının da sinyallerini de veriyordu. 20 Ocak itibarıyla daha kararlı bir gidişat hakim. İlerleyen günlerde neler yaşanır bilmiyoruz ama genel beklenti Google'ın özellikle spam ile üst sıralara taşınmış siteleri cezalandırması yönünde.