2015 WEB TASARIM TRENDLERİ

2015 Web Tasarım Trendleri

Web tasarım trendleri zamanla değişim ve gelişim gösterirler. Tabi bu değişiklikler moda trendleri gibi yıldan yıla değişmez. Ortaya yeni teknolojiler çıktıkça ve kullanım oranları arttıkça genele de yayılmaya başlarlar ve web sitelerde de görülmeye başlarlar. Örneğin akıllı telefonların ve tabletlerin yaygınlaşmasıyla birlikte mobil uyumlu web site tasarımlarına ihtiyaç olmaya başlamıştır. İlk mobil uyumlu siteler genelde sitenin bulunduğu domainin başında bir m harfi bulunan dizine kurulurdu, telefon'dan girdiğinizde bu dizine ulaşırdınız. Fakat aynı uzantıya bilgisayarınızdan ulaştığınızda ekranınıza yayılan garip bir görüntüyle karşılaşırdınız.  Zaman geçtikçe ayrı bir site yapmaya gerek kalmadan tek tasarımı tüm mobil platformlara uygun biçimde kullanabileceğiniz sistemler ortaya çıkmaya başaldı. Bunların başında da günümüzde en çok kullanılan Twitter Bootsrap Framework'u gelmektedir.

Mobil uyumlu sitelere genel olarak Responsive (esnek) denilmektedir. Haliyle kodlama tekniği kadar tasarım tekniği de farklıdır. Tasarım konusunda size verdiği hareket alanı kısıtlı olsa da çok yaratıcı çalışmalar yapabilmek mümkündür. Ülkemizde maalesef bu anlayış oldukça geriden takip edilmektedir. Hala  realist-minimalist " baktım mı herşeyi aynı kare içinde göreyim"  web tasarım anlayışını kıramadık maalesef. Fakat bunun için çaba sarfediyoruz.

2015 özetle responsive (esnek), parallax (kaydırmalı), one page (tek sayfa) ve hepsinin kullanıldığı bir yıldı. Flat (düz) tasarımlarda geçen yıllara göre daha fazla artış görüldü.  2014 yılında öngörüldüğü gibi tipografik ( yazı ağırlıklı) ve yatay kaydırmalı tasarımlar çok fazla öne çıkamadı.

2016 yılında rüzgar hangi trendleri getirir bilmiyoruz ama sektörde her şey baş döndürücü bir hızla gelişmeye ve değişmeye devam ediyor.